Kształcenie językowe w erze cyfrowej – nowoczesne narzędzia i aplikacje

Autor: abctlumaczenia
Data publikacji:
,Nauka języków online, e-learning’

Historia nauki języków

Nauka języków obcych i chęć wzajemnego porozumiewania się towarzyszyły ludzkości od wieków – już w starożytnych źródłach znaleźć można fragmenty tekstów przeznaczonych specjalnie do nauki języka. Zazwyczaj przybierały one formę jednego pisma w dwóch różnych językach, co umożliwiało adeptom naukę poprzez bieżące tłumaczenie słów. Aż do XVIII wieku, uczenie języków polegało głównie na tłumaczeniu zdań oraz "wkuwaniu" zasad gramatyki (tak zwana metoda gramatyczno-tłumaczeniowa), niewielką wagę przykładano zaś do ćwiczenia wymowy czy słuchania.

Nowe odkrycia

Dopiero w erze nowożytnej, wraz z rozwojem lingwistyki, popularność zaczęły zyskiwać nowe metody nauki języka, kładące większy nacisk na umiejętności porozumiewania się i bezpośredni kontakt z "żywą" mową. Te odkrycia miały ogromny wpływ na ówczesne sposoby nauczania i do dziś wykorzystuje się je choćby przy nauce języków obcych w szkole. Jednak równie istotną, jeśli nie większą, rewolucją w świecie nauczania okazał się internet. E-learning, kursy online, specjalne szkolenia, możliwość uczestniczenia w konwersacjach z native speakerami – wybór narzędzi do nauki w erze cyfrowej wydaje się być niemal nieograniczony.

Aplikacje językowe ułatwiające naukę języków obcych

Aplikacje do nauki języka angielskiego– wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom użytkownika

Ze względu na duże zainteresowanie ze strony użytkowników, na rynku panuje obecnie wysyp różnego rodzaju aplikacji, wszystkie proponujące skuteczny sposób nauki oparty na dość podobnym modelu. Duolingo, Babbel, Rosetta Stone, Busuu– każda aplikacja oferuje materiały oraz kursy dostępne dla użytkowników o różnych poziomach doświadczenia i umiejętności (także dla początkujących). Zazwyczaj opierają się one na stopniowym kompletowaniu kursu, podzielonego na mniejsze etapy czy poziomy.

Wiele platform, takich jak na przykład Duolingo, kładzie nacisk na wszechstronność – w ich kursach znajdziemy więc ćwiczenia poświęcone słownictwu i gramatyce (zazwyczaj jest to wpisywanie słów w pole lub układanie wyrazów w poprawne zdanie), słuchaniu oraz wymowie. Jakie kursy online są najpopularniejsze? Według danych Duolingo, najwięcej użytkowników chce uczyć się języka angielskiego, co nikogo chyba nie zaskakuje. Jak podaje aplikacja, na kolejnych miejscach w rankingu są kolejno: hiszpański, francuski, niemiecki, oraz japoński!

Jak uczyć się języków za darmo? E learning – wady i zalety

Kuszącą cechą najlepszych aplikacji do e-learningu jest ich elastyczność – lekcje można rozpocząć w dowolnej chwili i dowolnym miejscu na całym świecie. Wiele aplikacji oferuje też możliwość interakcji z innymi użytkownikami, np. w formie "grywalizacji" ze znajomymi, co może stanowić dodatkową motywację do nauki. Niemal każda aplikacja wysyła też codzienne przypomnienia w postaci powiadomień na telefon, co ułatwia utrzymywanie systematyczności, tak ważnej do efektywnej nauki języków.

Jednak znaczna większość aplikacji do e learningu stosuje tak zwane paywalls – oznacza to, że mnóstwo dodatkowych funkcji pozostaje dostępnych jedynie dla posiadaczy wersji premium. Tak więc wielu użytkowników wersji bezpłatnej może przekonać się, że ich postępy w nauce języka znacznie różnią się od tych czynionych przez posiadaczy wersji płatnej.

Nauka języków obcych dzięki aplikacji na telefonie

Rozmowy z native speakerami

Jedną z wielu nowych możliwości, jakie niesie ze sobą e-learning, jest okazja do ćwiczenia wymowy w trakcie rozmów z native speakerami. Z takiej metody bardzo często korzystają osoby chcące uczyć się języka angielskiego, choć oczywiście znaleźć można speakerów z niemal każdego zakątka całego świata.

Platformy takie jak Tutlo, Preply czy Hello Talk umożliwiają skontaktowanie się z dowolnym lektorem, a następnie umówienie na mniej lub bardziej regularne lekcje. Dzięki połączeniom wideo, konwersacje z lektorem przeprowadzać można w czasie rzeczywistym. Dla wielu osób początkujących to właśnie regularne mówienie i słuchanie gwarantuje najszybciej przełamaną barierę językową.

Ponadto, rozmowy z native speakerami posługującymi się, przykładowo, jedynie językiem angielskim, zmuszają potencjalnego ucznia do mówienia wyłącznie w tym języku i zrezygnowania ze swojej mowy ojczystej. Takie wrzucenie na głęboką wodę bywa, po początkowym szoku, bardzo efektywnym sposobem, by przyspieszyć naukę języków.

Tradycyjne metody nauki języków, przeniesione do internetu

Warto również pamiętać, że nauka języków online może też przybierać formę zwykłych zajęć, w jakich mogliśmy uczestniczyć w naszej szkole, jednak przeniesionych do internetu. Wiele szkół nauki języków obcych oferuje, oprócz standardowych stacjonarnych kursów, także możliwość, by brać udział w zajęciach online. Najczęściej oferowany jest oczywiście język angielski, ale osoba chętna do nauki jest w stanie znaleźć kurs z niemal każdego języka, jaki sobie wymarzy.

Użytkownik może wybrać kurs o każdym poziomie zaawansowania, a także zdecydować, czy chce brać udział w lekcjach z innymi użytkownikami, czy też w zajęciach prywatnych. Taka forma e-learningu gwarantuje, że cała uwaga lektora poświęcona będzie indywidualnemu uczniowi, co dla wielu osób okazuje się najlepszym sposobem nauczania, gwarantującym najszybszy rozwój umiejętności językowych. Warto jednak pamiętać, że prywatny kurs jest często najbardziej kosztowną metodą nauki języka obcego.

Dzieci uczące się języków obcych

Coś dla każdego, kto chce się uczyć

Nauka języka obcego w erze cyfrowej to więc niemal nieograniczone możliwości i oferty. Zwolennik każdej metody nauczania ma możliwość wyboru spośród bardzo wielu różnych platform i najlepszych aplikacji, każdej z nieco innym podejściem do e-learningu. Zależnie od tego, dla kogo są przeznaczone, oferują szkolenia z każdej półki cenowej, o różnych stopniach elastyczności i skomplikowania. Każdy użytkownik z prawdziwym zapałem do nauki niewątpliwie znajdzie więc coś dla siebie, co pozwoli mu znacząco rozwinąć swoje umiejętności językowe.

W dzisiejszych czasach, nauka języków oznacza nie tylko rozwój intelektualny, ale także poszerzanie swoich kompetencji zawodowych oraz wyróżnianie się na tle konkurencji na rynku pracy. Tak więc e-learning to świetny i bardzo praktyczny sposób, by nauczyć się tych języków, które od dawna chcieliśmy opanować.

Spodobał Ci się artykuł?
Oceń nas!

Autor

malgorzata-panasiuk
Małgorzata Panasiuk Tłumacz przysięgły języka angielskiego i rosyjskiego. Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Studium Prawa Rosyjskiego na Uczelni Łazarskiego. Od 10 lat prowadzi własne biuro tłumaczeń.
Fanka jedzenia, podróży, książek, kina i teatru.

Potrzebujesz przetłumaczyć dokument?

W ofercie: Darmowa Wycena